Misja łóżeczko

Wybór łóżeczka to dla świeżo upieczonych rodziców nie lada wyzwanie. Wielofunkcyjne czy proste? Drewniane czy turystyczne? Stojące czy na kółkach? Bez względu na to, jaki rodzaj łóżeczka wybierzecie, musi być ono przede wszystkim dopasowane do potrzeb rosnącego dziecka. Pamiętajcie o tym, żeby pod uwagę brać tylko te łóżeczka (i kołyski), które spełniają europejskie normy PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-200. Tylko wtedy będziecie mieli pewność, że łóżeczko jest na pewno bezpieczne.

Wielkość

Co dalej? Na początku zwróćcie uwagę na wielkość łóżeczka. 60/120 cm posłuży przez około trzy lata, a na tym 70/140 cm wyciągnie się ono nawet po powrocie z przedszkola. Wszystko zależy od tego, na jak długo chcecie kupić mebel oraz ile miejsca macie w sypialni lub pokoju dziecięcym. ? Ważna jest również możliwość regulacji wysokości boku. Materac niemowlęcia nie powinien być umieszczony niżej niż 30 cm. Gdy za jakiś czas maluch zacznie stawać na nóżki, należy opuścić materac minimum na 60 cm tak, by bok łóżeczka gwarantował bezpieczeństwo. Dodatkowo może on być opuszczany – jest to dużym ułatwieniem, zarówno jeśli chodzi o karmienie dziecka w nocy, jak i wyciąganie go z łóżeczka.

Materiał

Jeśli zastanawiacie się, czy wybrać łóżeczko drewniane, czy turystyczne lub z laminatu – polecamy Wam to pierwsze. Drewno to naturalny materiał, a do złożenia z niego łóżeczka nie trzeba używać szkodliwych dla zdrowia klejów. Jeśli drewno zostało pokryte farbą lub lakierem, sprawdźcie, czy posiadają one atesty . Nim zdążycie się obejrzeć dziecko będzie ząbkować i na pewno nie raz spróbuje, jak smakują szczebelki. Ich rozstaw oraz możliwość wyjmowania to kolejne punkty na naszej liście kontrolnej.

Złoty środek

Szczebelki nie mogą być ułożone ani zbyt wąsko, bo wtedy niestety łatwo o zaklinowanie rączki lub stópki, ani zbyt szeroko, aby sprytny maluch nie opuścił łóżeczka. ? Najlepiej więc, jeśli rozstaw nie będzie mniejszy niż 2,5cm i większy niż 6 cm. Dobrze, jeśli istnieje możliwość wyjęcia kilku z nich – gdy maluch podrośnie będzie mógł swobodnie opuszczać łóżeczko. Jeśli chodzi o funkcjonalność, warto się zastanowić, czy łóżeczko będzie stało w miejscu, czy też powinno mieć kółka (koniecznie z blokadą), aby swobodnie manewrować nim w mieszkaniu.

Materac idealny

Kluczowy jeśli chodzi o komfort niemowlęcia jest w łóżeczku materac. Musi być on idealnie dopasowany do łóżeczka i posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH nr HZ/03796/98). Zaleca się, by materac był średnio twardy. Jest to nie tylko lepsze dla kręgosłupa, ale zapobiega też zapadaniu się w niego dziecka. Jeśli chodzi o wypełnienie, to bez 100% pewności, że dziecko nie jest uczulone na len czy też inne naturalne włókno lepiej nie wybierać go w trendzie eko. Właśnie dlatego optymalnym wyborem jest wkład z lateksu (i lateksu syntetycznego), sprężynowy lub z pianki, ale tylko o wysokiej gęstości, która gwarantuje odpowiednią pozycję kręgosłupa. Ostatnim szczegółem jest wybór pokrowca. Materiał powinien być wysokiej jakości, aby nie tylko nie skurczył się po pierwszym praniu, ale i długo zachowywał swoje właściwości. Jak ognia unikać należy słabej jakości bawełny, którą można łatwo rozpoznać, zarówno w dotyku, jak i po zapachu.

Im mniej, tym lepiej

Patrząc na maleństwo leżące w nowym, pięknym łóżeczku, często nie możemy powstrzymać się przed włożeniem do niego poduszki, koca i kilku zabawek. ? Nic bardziej mylnego. Pamiętajcie, że każdy dodatkowy przedmiot w łóżeczku to dla malutkiego dziecka zagrożenie. Nie tylko zmniejsza się cyrkulacja powietrza. Istnieje też ryzyko, że dziecko zrobi sobie krzywdę, czy to przetaczając się na zabawkę, czy też w późniejszym okresie – biorąc ją do buzi. Podobnie wygląda sprawa poduszki oraz kocyka – niemowlę wcale ich nie potrzebuje, by czuć się komfortowo. Poduszki używa się tylko za zaleceniem lekarza, kiedy dziecko ma np. problemy z oddychaniem lub refluks. Z kolei kocyk może odciąć dopływ powietrza, gdy dziecko przekręci się z plecków na brzuszek. Nie martw się, że maluch zmarznie w chłodniejszą noc. Zamiast przykrywać je kocykiem wystarczy ubrać dziecko w grubsze śpioszki lub rożek.

Dobre miejsce

Samo umiejscowienie łóżeczka również wpływa na wygodę malucha. Powinno ono stać w miejscu, gdzie nie dociera zbyt dużo światła. Po miesiącach spędzonych w brzuchu mamy dziecko nie jest do niego przyzwyczajone. W dzień regulujcie nasłonecznienie półprzepuszczalnymi roletami lub zasłonami, a wieczorem postawcie na niewielkie lampki nocne. Zapewnią one maleństwu dużo większy komfort niż mocne górne światło.

Ukołysz mnie mamo!

Która z nas nie widziała siebie, bujającej malucha w kołysce? ? Rzeczywistość często jednak weryfikuje nasze marzenia i okazuje się, że kołyska nie mieści się do sypialni. Jeśli jednak macie na nią dosyć miejsca, warto pomyśleć o jej zakupie. To rozwiązanie korzystne zarówno dla Was, jak i Waszej pociechy. Dlaczego? Niemowlaki lubią być kołysane – ten ruch działa na nie uspokajająco, więc łatwiej będzie Wam zadbać o dobre samopoczucie malucha. Rozważając zakup, zwróćcie uwagę na to, czy kołyska ma funkcję blokady kołysania (posiadają ją gondole Jedo). Sprawdźcie też, czy jest na tyle solidna i stabilna, że dziecku nie zagraża niebezpieczeństwo. Kołyska to niezwykle uroczy mebel, ale wybierając ją, nie traćcie głowy. ? Waszemu maleństwu na pewno będzie w niej niezwykle wygodnie, ale dziecko dosyć szybko z niej wyrośnie. Wtedy czeka Was zakup łóżeczka i nasze porady z akapitów wyżej. ?

Wygoda kołem się toczy

Czas wyruszyć na spacer! Jaki wózek zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo? Który sprawi, że maluch będzie słodko drzemał w czasie spaceru lub w wygodnej pozycji poznawał świat? 🙂 Jeśli chodzi o niemowlę, to na pewno będzie to głęboka gondola. Martwicie się, że tego rodzaju wózek jest nie tylko duży, ale również ciężki i niefunkcjonalny? Musimy wyprowadzić Was z błędu. Obecnie do produkcji gondol wykorzystuje się nowoczesne i lekkie tworzywa, dzięki którym wózki są naprawdę poręczne i zwrotne. Co więcej, gondole projektowane są tak, by uwzględniać jak najwięcej potrzeb małego pasażera. Nasi designerzy opracowują je tak, by zapewniały dziecku komfortową przestrzeń i ochronę przed słońcem, wiatrem, deszczem i upałem. A dzięki regulacji wysokości oparcia – wygodną pozycję ciała. Co więcej gondole Jedo posiadają funkcję kołyski, więc jeśli sytuacja na spacerze robi się niewesoła, możecie jeszcze udobruchać swoją pociechę.?

Funkcjonalność gondoli to jednak nie wszystko – bardzo ważny jest sam stelaż i zawieszenie na amortyzatorach. To właśnie one stanowią o stabilności wózka, czyli bezpieczeństwu i komforcie malucha podczas spaceru. W najnowszym modelu wózka Jedo – Tamel zastosowano dodatkowy systemem amortyzacji ESA (Extra Shock Absorber). Umieszczone wewnątrz amortyzatora sprężyny powodują, że przy prowadzeniu wózka po różnych nawierzchniach absorbuje on wstrząsy. Wszelkie nierówności terenu nie są odczuwane przez dziecko. Czym jednak byłby wózek bez kół? ? Spośród wszystkich rodzajów dostępnych na rynku, największą amortyzację zapewniają pompowane oraz żelowe będące jednym z najnowszych rozwiązań. Wybór jednej z powyższych opcji przełoży się na wysoki komfort malucha podczas każdej przechadzki. Czy to po równej miejskiej powierzchni, czy też bardziej wymagających trasach. ?

Wygodny wybór

Jak widzicie, wybierając idealnie łóżeczko, kołyskę czy wózek dla maleństwa, należy być naprawdę skrupulatnym. To od naszych decyzji zależy bowiem, jakie samopoczucie będzie miało dziecko w pierwszych miesiącach życia. Bez względu na to, czy szukacie łóżeczka, kołyski, czy też wózka, kierujcie się bezpieczeństwem, które zwykle jest gwarancją wygody. Wybierajcie więc artykuły posiadające odpowiednie certyfikaty m.in.: CE, EN 1888, Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, PEFC czy Öko-Tex Standard 100. Wasz maluch na pewno to doceni i będzie czuł się szczęśliwy nie tylko w Waszych ramionach.

Czytaj również

Jak dbać o wygodę niemowlęcia? Czyli łóżeczko i wózek idealne.

Wystarczy tylko spojrzeć na maleństwo leżące w bezpiecznych ramionach mamy lub taty, żeby przekonać się, że to właśnie w nich czuje się najlepiej. Ale nawet najbardziej opiekuńcza mama i najsilniejszy tata na świecie, nie mogą non-stop nosić dziecka na rękach. :) Właśnie dlatego należy rozsądnie wybrać łóżeczko i wózek, w których niemowlę spędza najwięcej czasu. Taki wybór sprawi, że będą one dla maleństwa równie wygodne i bezpieczne, co ramiona rodziców.

0

Zimowa przygoda, czyli ferie z niemowlęciem

Ferie zimowe trwają! Szykujecie się do wyjazdu z dziećmi? W najnowszym wpisie opisujemy, jak przygotować się do rodzinnego wyjazdu i zadbać o komfort najmłodszego członka rodziny. :)

0

Jak spędzać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu?

Kiedy po długiej zimie, na dobre powróci wiosna, spacery z maleństwem stają się jeszcze większą przyjemnością. Jak urozmaicić przechadzki? Sprawdzone sposoby poznacie w naszym wpisie.

0